<- Powrót

Adres:

 

Redkowice

84-351 Redkowice

gm. Nowa Wieś Lęborska

Kontakt:

 

 

  skrytka@lowisko-redkowice.pl

Działania na stawach 

Co jakiś czas nasze stawy potrzebują porządnego czyszczenia, wtedy do akcji wkraczają cięższe maszyny takie jak traktory, które pomagają wywozić zarośla i powalone wycięte drzewa, a także koparki które wybierają z wody gałęzie, czyszczą przepływ i brzegi stawów. Takie akcje mamy o każdej porze roku, ze względu na możliwość wykonania czynności, które sami sobie narzucamy. Jeśli macie jakieś  pomysły, dzięki którym nasze stawy mogą być piękniejsze, piszcie, chętnie dowiemy się co nasi przyjaciele chcieliby zmienić.

Byliśmy sadzić las, trochę aktywności na świeżym powietrzu nikomu nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie!! Włożyliśmy mnóstwo pracy ale dobrze wiedzieć, że dzięki nam gdzieś rośnie kawałek lasu. Przy tej okazji zarobiliśmy pieniądze, za które powstaną rzeźby przedstawiające różne gatunki ryb z naszego akwenu. Już niedługo będziecie mogli je podziwiać podczas spacerów :)

Zima jest zawsze ciężkim czasem dla ryb, staramy się im ułatwiać przetrwać ten okres. Gdy zima jest w pełni, a mróz tworzy grubą taflę lodu na stawach, bierzemy piły i idziemy ciąć przeręble. Robi się je po to, aby uwolnić gazy, które gromadzą się pod lodem, a także żeby dostarczyć świeżego tlenu.

Jak co roku jest organizowana akcja "Sprzątanie rzeki Łeby". Nam dwa razy mówić nie trzeba, ubieramy mundury koszarowe, bierzemy worki, rękawice i odpalamy Lublina. Wtedy tylko zgłoszenie wyjazdu do dyżurnego PSP i jedziemy sprzątać.

W utrzymaniu czystości pomagają nam również dzieci

ze Szkoły Podstawowej im. TOW "Gryf Pomorski" 

w Redkowicach. We współpracy z Panią dyrektor tej placówki zorganizowaliśmy nasze małe "Sprzątanie Świata". Co tydzień przychodziły dzieci z innych przedziałów wiekowych i pomagały nam zadbać o porządek na terenie parku i dookoła stawów, w zamian za pomoc zapraszaliśmy ich na poczęstunek między stawy. Starsze dzieci zbierały śmieci pamiętając o segregacji, młodsze zbierały kasztany i żołędzie, które przy współpracy z kołem łowieckim "Kormoran" zostały zawiezione do lasu jako pokarm dla zwierząt. Najmłodsza grupa sadziła kwiaty na "Skwerze Włodarzy". Posadzono ponad 500 krokusów i 200 żonkili, czego efekty będziemy mogli doświadczyć już niebawem. 

Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc i liczymy na dalszą współpracę.

Wiata, która znajduje się między stawami stała się centrum wszelkich imprez, tych mniejszych i większych. Dlatego staramy się dbać o nią i ulepszać jak tylko możemy, jest oświetlenie, prąd, ławki, stoły i po sezonie letnim zakładamy folię na boki, żeby było można siedzieć pod wiatą nie patrząc na deszcz czy wiatr. Teraz zamiast nieporęcznych

i dziurawych płyt chodnikowych, które położyliśmy zaraz

po powstaniu wiaty, przyszedł czas na kostkę brukową, która mamy nadzieję posłuży dłużej niż płyty. Między stawami niedawno pojawiła się także przenośna toaleta ToiToi, która  bardzo się przydaje. Staramy się by była zawsze czysta, dlatego regularnie jest serwisowana.

W ostatnim czasie staramy się poprawić jakość wody

w naszych zbiornikach i po konsultacjach z wieloma osobami podjęliśmy decyzję o tym, że spróbujemy wapnowania.

W tym celu zakupiliśmy specjalne wapno do odkwaszania, wyciągnęliśmy zbiorniki IBC, rozciągnęliśmy węże, stara niezawodna pompa strażacka w ruch i opryskaliśmy każdy kawałek stawów. Jest już trochę lepiej ale nadal nie dało to takiego efektu jaki chcielibyśmy uzyskać. Spokojnie jednak czuwamy nad każdym kawałkiem miejsca, w którym nas odwiedzacie. Stosowanie wapien stawowych jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż nawożenie innymi składnikami, ponieważ działa ono wielostronnie. Wapnowanie stawów ma na celu: aktywizację dna, wzbogacenie wody w wapń, odkwaszenie oraz dezynfekcję dna i wody w celu ochrony przed pasożytami i czynnikami chorobotwórczymi.

Wróć do strony głównej!